Grupa producencka
Michelin to jeden z największych producentów opon na świecie.
Firma założona została przez braci Andrégo i Édouarda Michelin w 1889 roku. Siedziba Compagnie Générale des Établissements Michelin znajduje się w Clermont-Ferrand we Francji. Michelin wydaje również mapy i przewodniki („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.
Przedsiębiorstwo zasłynęło z produkcji opon dla Formuły 1. Firma produkuje opony do samochodów osobowych, ciężarowych, maszyn rolniczych, motocykli, dętki i opony rowerowe oraz opony do samolotów i promów kosmicznych.
Grupa Michelin to marki Recamic, Kleber, BFGoodrich, Riken, Taurus, Kormoran, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster.
Michelin posiada 56 zakładów produkcyjnych w 17 krajach oraz 3 centra technologiczne zlokalizowane w Japonii, Francji i Stanach Zjednoczonych. W 1981 Michelin nabył francuskiego producenta opon - firmę Kleber. W 1990 roku Michelin Group sfinalizował zakup firmy Uniroyal Goodrich Tire Company. W 1995 roku dyrektor zarządzający Grupy Michelin Franćois Michelin oraz Minister Przekształceń Własnościowych Wiesław Kaczmarek podpisali umowę, dzięki której grupa Michelin stała się większościowym akcjonariuszem Stomilu Olsztyn. Polski zakład Michelin zatrudnia ponad 4 tysiące osób. Od sezonu 2011 roku firma została oficjalnym dostawcą opon w WRC i została przedłużona do roku 2016.
Bibendum zwany ludzikiem Michelin to maskotka i symbol przedsiębiorstwa używany w logo firmy oraz w kampaniach reklamowych. To jeden z najstarszych zarejestrowanych znaków towarowych, zaprezentowany po raz pierwszy w 1894 roku.
Klasa opon
Opony Premium – gwarancja bezpieczeństwa
W modelach klasy „premium” stosuje się najnowocześniejsze rozwiązania, najlepsze materiały oraz najbardziej zaawansowaną technologię produkcyjną. W rezultacie, otrzymujemy najlepsze parametry opon takie jak lepsza przyczepność na mokrej nawierzchni lub mniejszy opór toczenia.
Wybierz opony dostosowane do swoich potrzeb i stylu jazdy!
Zadaj sobie pytania: Gdzie poruszasz się samochodem? Tylko w mieście, czy również w dalsze trasy? Jaki auto posiadasz? O dużej czy małej mocy silnika? Jaki styl jazdy preferujesz? Spokojny czy dynamiczny? Odpowiednio dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa.
Dla jakich samochodów opony premium?
Opony tej klasy przeznaczone są dla najbardziej wymajającego klienta. Klasa wyższa opon dedykowana jest dla pojazdów o dużej mocy silnika, aut sportowych, limuzyn i średniej klasy. Jeśli jeździsz dynamicznie i pokonujesz wiele kilometrów w różnych warunkach, to opony klasy premium są właśnie dla Ciebie.
Rodzaj bieżnika
Opona symetryczna – ekonomiczne rozwiązanie
Bieżnik symetryczny dominuje wśród opon letnich. Ten rodzaj bieżnika jest najprostszym i jednocześnie najtańszym w produkcji. Ze względu na prostotę wykonania stosowany jest zwykle w tańszych zestawach. Ten bieżnik sprawdzi się w mniejszych samochodach miejskich, które poruszają się głównie po odśnieżonych ulicach.
Jak rozpoznajemy opony symetryczne?
Opona symetryczna składa się z dwóch takich samych części. Jak sama nazwa wskazuje układ bloków oraz rowków będzie tutaj symetryczny. Kierunek toczenia nie ma tutaj znaczenia. W każdej pozycji opona ma takie same parametry. Dzięki temu możemy przekładać oponę w dowolny sposób, zapewniając w ten sposób równomierne zużycie.
Zalety oraz wady bieżnika symetrycznego
Do dzisiaj nie stworzono technologii, która poprawiłaby wszystkie osiągi jednocześnie. Bieżnik symetryczny jest najmniej zaawansowany technologicznie. Głównymi zaletami są: korzystna cena, prosty montaż, niski opór toczenia oraz komfort akustyczny. Do zalet należy dodać również ekonomikę jazdy oraz wysoką wytrzymałość. Wspomnieć trzeba też o niskich parametrach trakcyjnych, dlatego nadają się one do dynamicznej jazdy z dużymi prędkościami.
Informacje dodatkowe
Przeznaczona do samochodów kempingowych Żywotność Technologie zapożyczone z nowej opony MICHELIN Agilis (technologia DCP) pozwalają na użytkowanie przez kilka sezonów. Technologia DCP (Durable Contact Patch) zapożyczona z opon do samochodów ciężarowych pozwala na doskonałe panowanie nad kontaktem z nawierzchnią. Wytrzymałość Wzmocniona konstrukcja dwuwarstwowa pozwala na zastosowanie wyższego ciśnienia w oponach. Chronione boki: 8 wzmocnień ochronnych zostało umieszczonych na każdym boku opony powodując większą odporność na otarcia w przypadku kontaktu z krawężnikiem. Wszechstronność zastosowania (oznaczenie M + S) Rzeźba z większą liczbą lamelek (+ 30%*), mocno ponacinana (+ 20%), w połączeniu z gumą możliwą do użytkowania w szerokiej rozpiętości temperatur, pozwala na wystarczającą przyczepność przy okresowej jeździe w trudnych warunkach (stoki, błoto, śnieg).