Grupa producencka
Goodyear jest trzecim na świecie producentem opon
Goodyear Tire and Rubber Company to pełna nazwa firmy. Główna siedziba znajduje się w Akron w stanie Ohio. Koncern został założony w 1898 roku przez Franka Seiberlinga. Nazwa pochodzi od nazwiska znanego amerykańskiego wynalazcy Charlesa Goodyeara. Firma produkuje opony dla przemysłu samochodowego, lotniczego, sportów motorowych oraz ciężkich maszyn przemysłowych. Wykonuje także podeszwy, gumowe węże i części do drukarek.
Nazwa Goodyear znana jest także ze sławnych sterowców oraz balonów dla potrzeb armii USA podczas I wojny światowej. Po drugiej wojnie światowej firma Goodyear Aircraft Company, zmieniła nazwę na Goodyear Aerospace Corporation. W 1919 roku samochód wyposażony w opony Goodyear zwyciężył w wyścigach Indianapolis 500 a w roku 1964 Goodyear zadebiutował w Formule 1.
Goodyear współpracuje z markami Dębica, Kelly, Dunlop, Fulda i Sava.
Dzisiejsza globalna marka Goodyear kojarząca się z przełomowymi rozwiązaniami, innowacjami, wynalazkami i pokonywaniem barier jest kontynuacją śmiałego, nowatorskiego i praktycznego podejścia założycieli firmy. Goodyear działa na sześciu kontynentach a roczna sprzedaż przekracza 15 mld USD. Charakterystyczny znak towarowy tej marki to uskrzydlona stopa. Jest on ogniwem łączącym firmę z jej tradycją.
Klasa opon
Opony klasy ekonomicznej – bogaty wybór w dobrej cenie
Opony klasy ekonomicznej, zwane też „budżetową” cechują się atrakcyjną ceną zakupu. Opona z niższej półki, to oparty na klasycznych i sprawdzonych rozwiązaniach produkt. Do produkcji opony ekonomicznej stosowane są tradycyjne mieszanki gumy.
Wybierz opony dostosowane do swoich potrzeb i stylu jazdy!
Zadaj sobie pytania: Gdzie poruszasz się samochodem? Tylko w mieście, czy również w dalsze trasy? Jaki auto posiadasz? O dużej czy małej mocy silnika? Jaki styl jazdy preferujesz? Spokojny czy dynamiczny? Odpowiednio dobrane opony to gwarancja bezpieczeństwa.
Dla jakich samochodów opony klasy ekonomicznej?
Wybierz opony klasy ekonomicznej jeśli posiadasz auto klasy miejskiej, preferujesz spokojną jazdę w warunkach miejskich, a przebiegi są małe lub umiarkowane. Jeśli uważasz, że Twoje potrzeby znajdują się gdzieś pomiędzy dwoma kategoriami (opony ekonomiczne lub klasy średniej), to kup opony klasy średniej, które stanowią kompromis pomiędzy tymi obiema grupami. Używanie „budżetówek” w sportowym aucie o dużej mocy nie jest dobrym pomysłem.
Rodzaj bieżnika
Opona asymetryczna – bezpieczeństwo i dobre osiągi
Pierwsze opony osobowe asymetryczne pojawiły się w latach 90 tych XX wieku. Stosowane były wtedy w samochodach o wysokich osiągach. Dzisiaj występują również w segmencie opon klasy średniej. Do niedawna opony asymetryczne występowały wyłącznie jako opony letnie. Intensywne prace nad rozwojem opon sprawił, że obecnie występują one również w ofercie zimowej. Rożnica w rodzaju bieżnika to nie tylko efekt wizualny. Różne kształty bloków oraz ich rozmieszczenie pozwalają na dopasowanie do konkretnego typu auta. Odpowiednio dobrane opony to zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i poprawienie osiągów.
Jak rozpoznać opony asymetryczne?
Opona asymetryczna składa się z dwóch różnych części. Zewnętrzna strona bieżnika zazwyczaj zbudowana jest z większych klocków bieżnika. Odpowiada ona za osiągi na suchej nawierzchni i stabilność. Natomiast wewnętrzna jego część ze względu na układ i ilość rowków odpowiada za przyczepność podczas hamowania na mokrej nawierzchni- szybko i skutecznie odprowadza wodę. Opony asymetryczne często posiadają masywny, centralny klocek zapewniający stabilność w czasie jazdy na prostej drodze. Taki model opony nie może być dowolnie montowany a tylko zgodnie z wytycznymi producenta. Po obu stronach opony umieszczone są napisy: INSIDE – opona powinna być skierowana tym oznaczeniem do wewnątrz i OUTSIDE – opona powinna być skierowana tym oznaczeniem na zewnątrz.
Zalety bieżnika asymetrycznego
Ogromną zaletą opon asymetrycznych jest połączenie osiągów, których uzyskanie byłoby niemożliwe w przypadku opon kierunkowych lub symetrycznych. Odpowiednio opracowany układ rzeźby bieżnika asymetrycznego wpływa na kształt odcisku opony na powierzchni kontaktu z podłożem. To właśnie ten element jest bardzo istotny jeśli chodzi o ryzyko powstawania zjawiska aquaplaningu. Dzięki temu umożliwiają pewniejsze i szybsze pokonywanie zakrętów. Opony asymetryczne potrafią dorównywać osiągami oponom kierunkowym na mokrej nawierzchni, przewyższając je jednocześnie na suchej drodze.
Informacje dodatkowe
Dębica Presto HP 2 – opona na lato - sezon 2020
Dębica to marka polska. Reprezentuje segment ekonomiczny opon, lecz za sprawą wysokiej jakości oraz ciągłego rozwoju technologii, może śmiało konkurować z oponami z wyższych półek cenowych. Koncern Goodyear zapewnia wsparcie technologiczne Dębicy.
Dębica Presto HP 2 to letnia opona klasy ekonomicznej przeznaczona do samochodów osobowych. Produkowana jest w rozmiarach od 15 do 17 cali.
Dębica Presto HP 2 – długie przebiegi
Dębica Presto HP2 posiada asymetryczny wzór bieżnika, który wygląda efektownie, ale też odpowiada za rożne właściwości, dzięki którym podróżowanie jest bezpieczne. Szczególnie ważna w sezonie letnim jest przyczepność na suchej nawierzchni, na którą ma wpływ usztywnione zewnętrzne żebro.
Dębica Presto HP2 to opona Ultra High Performance, która podkreśla walory aut o dużej mocy silnika. Zalety tego modelu z pewnością docenią kierowcy, którzy preferują dynamiczną jazdę.
Na mokrej nawierzchni jazdę usprawniają liczne nacięcia i rowki oraz zaokrąglone barki, które usuwają wodę i chronią przed aquaplaningiem. Nawet przy większych prędkościach auto prowadzi się pewnie, a ryzyko wpadnięcia w poślizg jest minimalne. Dębica Presto HP2 to model ekonomiczny ze względu na korzystną cenę, ale również dzięki długim przebiegom. Nowoczesna mieszanka gumy w stopce opony obniża opór toczenia, a tym samym zmniejsza zużycie paliwa.